Rietavo savivaldybė - Rietavo trečiojo amžiaus universitetas

 
Struktūra ir kontaktai Teisinė informacija Veikla Paslaugos GARBĖS PILIEČIAI Bendruomenės
Į pradžią 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Lankytojų statistika

Skaičiuojama nuo: 2012-01-15
Iš viso apsilankė: 2921149
Šiandien apsilankė: 25921
Dabar naršo: 71
INVESTUOK RIETAVE Gyventojams Verslininkams Turistams
Versija spausdinimui
Rietavo trečiojo amžiaus universitetas

RIETAVO TAU DALYVAVO TARPTAUTINIAME SENJORŲ ŠOKIŲ FESTIVALYJE

 

Tarptautinės pagyvenusių žmonių dienos išvakarėse, rugsėjo 30-ąją, Vilniuje visą dieną šurmuliavo tarptautinis senjorų šokių festivalis „100 šokių pynė Lietuvai“. Renginio organizatoriai – Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universitetas (MČTAU) ir Nacionalinė trečiojo amžiaus universitetų asociacija. Festivalio globėjas – Lietuvos Respublikos ministras pirmininkas Saulius Skvernelis.

„Šoka tie, kas laisvi ir laimingi“,– rašoma premjero sveikinime senjorų šokių festivalio dalyviams ir organizatoriams. Dėkodamas senjorams už prasmingą ir nuoširdžią veiklą, lietuviškų tradicijų puoselėjimą ir neįkainojamą indėlį į Lietuvos vyresniosios kartos švietimą ir užimtumą, S. Skvernelis linkėjo šokėjams sėkmės, energijos ir geros nuotaikos. Festivalyje dalyvavo 27 įvairių stilių senjorų šokių kolektyvai, susibūrę prie Trečiojo amžiaus universitetų, kultūros centrų, vietos bendruomenių. Lietuvos 100-mečiui skirtų šokių pynę pynė net 450 šventės dalyvių.
10 šokių kolektyvų į festivalį atvežė Trečiojo amžiaus universitetai (TAU). Vilniaus kultūros, pramogų ir sporto rūmuose gausiai susirinkusius žiūrovus ir šventės dalyvius savo tautiniais, linijiniais, pramoginiais, teatralizuotais šokiais džiugino Druskininkų TAU šokių grupė „Rudenėlis“, Mažeikių TAU šokių grupė „Serbentėlė“, Raseinių TAU šokių kolektyvas, Rietavo TAU šokių grupė „Ringė“, Telšių TAU šokių grupė „Akimirka“, Utenos TAU folkloro ansamblis „Sėklytėla“, Utenos TAU linijinių šokių grupė, Visagino TAU šokio teatras „Rūta“ ir Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universiteto šokių grupė „Nonna Dance“.
Senjorų šokių festivalio organizatoriai šiuo gražiu ir prasmingu renginiu siekė atgaivinti senjorų šokių kolektyvų veiklą, suburti juos kūrybinei sceninei veiklai, skatinti bendrauti ir bendradarbiauti. Šis festivalis – senjorų dovana Lietuvai.

Jadvyga MINIOTAITĖ

Daugiau skaitykite: http://lzinios.lt/lzinios/Gimtasis-krastas/sokia-tie-kas-laisvi-ir-laimingi/251291
© Lietuvos žinios


MOKSLINĖ PRAKTINĖ KONFERENCIJA „TREČIOJO AMŽIAUS UNIVERSITETO MISIJA XXI A. VISUOMENĖJE“

Sausio 26-ąją Nacionalinė trečiojo amžiaus universitetų (TAU) asociacija kartu su TAU Kauno apskrities filialu Vytauto Didžiojo universitete (VDU) surengė mokslinę praktinę konferenciją „Trečiojo amžiaus universiteto misija XXI a. visuomenėje“. Konferencijos tikslas – aptarti Trečiojo amžiaus universiteto paskirtį XXI a. Lietuvoje, atsižvelgiant į vyresnio amžiaus žmogaus situaciją socialinių, psichologinių, ekonominių, technologinių pokyčių erdvėje.

Konferencijos globėja – LR Seimo pirmininko pirmoji pavaduotoja Rima Baškienė. Konferencijos rėmėjai: Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Vytauto Didžiojo universitetas, Kauno miesto savivaldybė.

Konferencijos dalyvius pasveikindama LR Seimo Švietimo ir mokslo komiteto narė Raminta Popovienė sakė: „Trečiojo amžiaus universitetų paslaugų teikimo mokantis visą gyvenimą svarba – ypač didelė. Jūs patys dalyvaujate toje veikloje, ir tai suteikia pasitikėjimo ir saugumo jausmą“. Seimo narė pabrėžė, kad pirmuosiuose Švietimo ir mokslo komiteto  posėdžiuose jau buvo svarstyta TAU veikla ir jos geresnio finansavimo galimybės. Konferencijos dalyvius taip pat pasveikino buvęs ilgametis Seimo narys, žurnalistas Česlovas Juršėnas, ilgametė Seimo narė, Kauno TAU įkūrėja V. Margevičienė, Sveikatos apsaugos ministerijos Visuomenės sveikatos priežiūros departamento vyr. specialistė I. Makarskienė. Konferencijoje dalyvavęs Švietimo ir mokslo ministerijos Mokymosi visą gyvenimą departamento atstovas Tomas Pūtys gvildeno ypač aktualias TAU finansavimo konkurso tvarka problemas ir atsakinėjo į aštrius konferencijos dalyvių klausimus. Už sunegalavusią Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovę I. Ceinoriūtę pranešimą apie mokymosi visą gyvenimą įtaką formuojant vyresnio amžiaus žmonių socialines kompetencijas perskaitė viena iš TAU kūrėjų A. Bajorienė.

Konferencijos mokslinis komitetas, vadovaujamas TAU Kauno apskrities filialo direktorės, VDU prof. N. Večkienės, parengė įdomius, moksliniais tyrimais pagrįstus pranešimus apie vyresnio amžiaus žmonių neformalaus mokymo ir švietimo problemas ir galimus jų sprendimo būdus plėtojant trečiojo amžiaus universitetų tinklą.

Pranešimą „Mokymasis visą gyvenimą ir pažintinių gebėjimų praradimo prevencija“ perskaitė prof. Vida Mildažienė (VDU). Pranešėja supažindino su neurobiologijos mokslo pažanga ir pažintinių funkcijų ir gebėjimų pokyčiais perkopus 50 metų.

Prof. N. Večkienė supažindino su raštingumo samprata XXI a. ir vyresnio amžiaus žmogaus mokymosi problemomis naujų pokyčių erdvėje.

Su didžiuliu susidomėjimu konferencijos dalyviai išklausė jaunos mokslininkės V. Stanišauskienės (Kauno technologijos universitetas) pranešimą apie kartų sąveikos galimybes. Sužinojome, kuo ankstesnė ir mūsų karta skiriasi nuo x ir y kartų ir kaip kartos gali keistis savo patirtimi.

Prof. dr. B. Švagždienė (Lietuvos sporto universitetas), aktyvi savanorė paramedikė perskaitė įsimenantį pranešimą apie savanorystę kaip pilietiškumą ugdančią jėgą, pasidalijo savo asmenine patirtimi savanoriaujant ir priminė apie savanorystės teikiamą naudą šios paslaugos gavėjui ir jos teikėjui. „Savanoriams nemokama ne todėl, kad jų darbas bevertis, o todėl, kad jis neįkainojamas“, – kalbėjo B. Švagždienė.

Senjorams ypač aktuali technologinės atskirties problema. Šiuos klausimus įdomiai savo pranešime išnagrinėjo advokatas dr. Paulius Astromskis (VDU). „Y karta geba bendrauti tik technologijų pagalba, o TAU senjorai moka bendrauti akis į akį. Todėl reikia keistis tomis kompetencijomis ir gebėjimais“, – kalbėjo pranešėjas.

Po konferencijos šalies Trečiojo amžiaus universitetų vadovai dalijosi veiklos patirtimi, kėlė aktualias TAU veiklos organizavimo ir finansavimo problemas. Buvo priimta konferencijos dalyvių rezoliucija, kuri bus išsiųsta LR Vyriausybės kanceliarijai ir Švietimo ir mokslo, Socialinės apsaugos ir darbo, Sveikatos apsaugos ministerijoms, kurios atlieka svarbų vaidmenį formuojant bendrąsias ir socialines vyresnio amžiaus žmonių kompetencijas.

Jadvyga MINIOTAITĖ

TAU VIEŠNAGĖ EUROPOS PARLAMENTE

 Spalio 12 d. grupė Trečiojo amžiaus universitetų vadovų, pakviestų europarlamentarės Vilijos Blinkevičiūtės, dalyvavo Europos Parlamente vykusioje Europos piliečio apdovanojimų įteikimo ceremonijoje. Prestižinis Europos piliečio apdovanojimas, įsteigtas 2008 m., šiemet paskirtas 50-čiai laureatų iš 26 valstybių narių. Šiuo apdovanojimu siekiama pagerbti piliečius, grupes, asociacijas, organizacijas, reikšmingai prisidėjusias prie europinių idėjų ir vertybių įgyvendinimo švietimo, mokymo, kultūros, meno srityse. Pretendentus šiam apdovanojimui turi teisę siūlyti kiekvienas europarlamentaras. Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universitetą ir į Nacionalinę asociaciją susibūrusius šalies TAU garbingam Europos parlamento apdovanojimui pasiūlė europarlamentarė Vilija Blinkevičiūtė. Visų apdovanotųjų vardu Europos piliečio apdovanojimo diplomą priėmė Nacionalinės trečiojo amžiaus universitetų asociacijos tarybos pirmininkė, MČTAU rektorė dr. Zita Žebrauskienė ir MČTAU prorektorė Aldona Rėksnienė. Europos piliečio apdovanojimo medalį V. Blinkevičiūtė jau buvo atvežusi į Lietuvą ir įteikusi MČTAU per mokslo metų pradžios šventę spalio 1 dieną.

„Europa išgyvena sunkų laikotarpį, ir gali atrodyti, kad ji griūva mūsų akyse. Tačiau Europos piliečiai, laikydamiesi europinių vertybių savo kasdieniniame gyvenime, demonstruoja, kad Europa gyva“, – pažymėjo žiuri pirmininkavusi EP vicepirmininkė Sylvie Guillaume. Apdovanojimus įteikusi S. Guillaume pakvietė švęsti apdovanotų žmonių ir organizacijų įsipareigojimą ir paremti jų pastangas.

Dar prieš apdovanojimų ceremoniją į Briuselį pakviesti MČTAU, Alytaus, Druskininkų, Klaipėdos, Mažeikių, Rietavo, Telšių, Utenos, Visagino TAU vadovai, Kauno ir Prienų TAU atstovai turėjo išskirtinę galimybę susitikti ir pabendrauti su europarlamentare Vilija Blinkevičiūte. Politikė, dirbanti socialinės politikos srityje, supažindino su Europos Parlamento veikla, taip pat papasakojo apie savo nuveiktus darbus vienoje didžiausių Socialistų ir demokratų pažangiojo aljanso frakcijoje,  Užimtumo ir socialinių reikalų komitete. V. Blinkevičiūtė yra Moterų teisių ir lyčių lygybės komiteto pirmininko pavaduotoja. Tai –  viena aukščiausių pozicijų, kurias užima Lietuvoje išrinktas europarlamentaras. Politikė daug dėmesio skiria projektui dėl profesinio ir asmeninio gyvenimo pusiausvyrai palankių darbo rinkos sąlygų kūrimo, taip pat ragina politikus daugiau dėmesio skirti vyresnio amžiaus žmonėms.

Europarlamentarė pabrėžė visokeriopai palaikanti ir remianti Trečiojo amžiaus universitetų veiklą: „šios organizacijos rengiamos politologijos, užsienio kalbų, informatikos ir kitos mokymo programos, ES politikų ir ekspertų paskaitos skatina klausytojus domėtis Europos vertybėmis, politika ir kultūra, taip pat aktyviau naudotis ES piliečių galimybėmis“.

Europos Parlamente viešėjusi delegacija V. Blinkevičiūtės dėka turėjo galimybę susipažinti su Briuselio, Briugės architektūra, turtingais šių miestų muziejais. Rugsėjo mėnesį Briuselyje lankėsi dar viena europarlamentarės  pakviesta MČTAU aktyvistų grupė. Nuoširdžiai dėkojame gerbiamai Vilijai Blinkevičiūtei ir jos padėjėjams – Rimantui Kaireliui, Astai Pociutei-Vrazalic, Simonai Urbaitytei už šiltą ir nuoširdų sutikimą, jaukų bendravimą ir nepamirštamus įspūdžius.

Jadvyga MINIOTAITĖ

----------------------------------------------------------------------

SENJORAMS  VEIKLOS  NETRŪKSTA

Pagal Pasaulio sveikatos organizacijos apibrėžimą sveikas senėjimas – tai galimybių, užsitikrinti fizinę, socialinę ir dvasinę sveikatą, optimizavimo procesas, kuriuo siekiama įgalinti pagyvenusius žmones aktyviai dalyvauti visuomenės gyvenime nepatiriant diskriminacijos ir džiaugtis savarankiškumu ir gyvenimo kokybe.

Rietavo TAU 2016 m. dalyvavo savivaldybės NVO projektų finansavimo atrankoje ir įgyvendino  projektą „Rietavo TAU veiklos organizavimas didinant socialinę įtrauktį“. Gautos lėšos prisidėjo prie TAU veiklos organizavimo.  

Daug gerų emocijų senjorai patyrė turiningose ekskursijose, dalyvaudami regioninėje universiadoje Plungėje, respublikinėje universiadoje Visagine ir tarptautiniame dainų festivalyje Vilniuje. Dalyvaudami TAU veikloje, kaip neformalaus suaugusiųjų švietimo sistemoje, senjorai  turėjo puikią galimybę saviraiškai, o taip pat įgyti psichologinių, socialinių ir sveikos gyvensenos žinių.

Didelis dėmesys skiriamas senjorų fizinio aktyvumo didinimui. Jau nuo metų pradžios didžiulis būrys sveikos gyvensenos fakulteto senjorų nemokamai lanko baseiną, kur, vadovaujant mokytojai -trenerei Giedrei Žlibinienei,  daro gydomuosius pratimus vandenyje. Šio fakulteto senjoraim vadovaujant kineziterapeutei Renatai Liatukaiteim lanko grupinę kineziterapiją, kur mokosi stuburo stiprinimo pratimų.

 Kultūros fakulteto senjorai kas antrą trečiadienį  renkasi salėje, kur, vadovaujant Giedrei Žlibinienei, pagal muzikos ritmus mokosi linijinių šokių, o kiekvieną antradienį dainos mylėtojai, vadovaujant Vilmai Jokubauskaitei, renkasi kultūros centre mokytis dainų.

Rietavo TAU senjorų dalyvavimas įvairiose veiklos formose yra puiki socializacijos forma. 

----------------------------------------------------------------------

ANSAMBLIŲ  FESTIVALYJE

Vilniuje, Lietuvos edukologijos universiteto (LEU) rūmuose lapkričio 26-ąją vyko trečiasis tarptautinis trečiojo amžiaus universitetų (TAU) chorų ir ansamblių festivalis „Jei daina širdy – esame jauni!“. Jame dalyvavo 20 kolektyvų iš visų šalies regionų, svečiai iš Latvijos ir Baltarusijos. LEU aktų salėje iki pat vėlaus vakaro skambėjo nuoširdžios, jautrios lietuvių liaudies ir originalios dainos, kurias gyvai atliko senjorų kolektyvai. Įdomią, nuotaikingą programą festivalio dalyviams padovanojo Rietavo trečiojo amžiaus universiteto  senjorų choras „Rieveda“ (vadovė V. Jokubauskaitė).
Renginio pabaigoje nuskambėjo visų atlikėjų dainuojama J. Tiškaus ir A. Saulyno daina „Mes išliksim jauni“, jau tapusi senjorų festivalių ir įvairių kitų susibūrimų himnu.
Meduardo Čoboto trečiojo amžiaus universiteto rektorė Z. Žebrauskienė visus festivalyje dalyvavusius kolektyvus apdovanojo padėkos raštais ir atminimo dovanėlėmis.
 Po koncerto senjorai dar ilgai bendravo prie vaišių stalo, dalijosi įspūdžiais ir kūrė ateities planus.----------------------------------------------------------------------

SENJORAI ĮGYVENDINA PROJEKTĄ

Rietavo trečiojo amžiaus universiteto senjorai, įgyvendindami projektą „Fizinio aktyvumo skatinimas ir sveikos gyvensenos ugdymas“, pradėjo grupinės kineziterapijos užsiėmimus. Praktiniuose užsiėmimuose dalyvauja 32 sveikos gyvensenos fakulteto senjorai.
Sudaryta projekto programa aktuali ir reikalinga trečiojo amžiaus universiteto senjorams, kurie fizinio aktyvumo dėka  siekia palaikyti ir stiprinti fizinę bei psichinę sveikatą. Besimokantieji bus skatinami įvertinti aplinkos ir gyvenimo būdo įtaką sveikatai.

   


----------------------------------------------------------------------

PRASIDĖJO  SEPTINTIEJI   MOKSLO  METAI

Rietavo trečiojo amžiaus universitetas – savarankiška, nesiekianti pelno visuomeninė organizacija, vienijanti pagyvenusius asmenis, savo veikla užtikrinanti vyresnio amžiaus žmonių geresnę socialinę integraciją į visuomenę, skatinanti jų produktyvų ir turiningą gyvenimą, palaikant jų darbingumą, fizinį aktyvumą, kelianti žinių ir kultūros lygį.

Rietave yra nemažai brandaus amžiaus žmonių, kurie pasitraukė iš darbinės veiklos, tačiau jie gabūs, energingi ir nenori užsidaryti namuose, nori gyventi įdomesnį, prasmingą gyvenimą. Daugelis iš Rietavo senjorų anksčiau dirbo įvairius darbus – tai švietimo, medicinos, kultūros, prekybos darbuotojai ir dirbę žemės ūkyje.

Rietavo trečiojo amžiaus universitetas – puiki vieta ne tik gilinti senas ar pasisemti naujų žinių, bet ir bendrauti, pasidalyti su kitais savo sukauptomis žiniomis ir patirtimi. Kiekvienas žmogus nori būti pilnavertis ir aktyvus visais gyvenimo tarpsniais. Gyvenimas vertingas tik tuomet, kai vyresniame amžiuje pavyksta išsaugoti fizinį, socialinį ir intelektinį aktyvumą. Kai tik žmogus negauna informacijos, atsiranda spragos jį supančio pasaulio suvokime ir nesimokydamas praranda interesą gyventi dabartimi. Šiandienos visuomenėje kiekvienam žmogui yra būtina išsiugdyti nuostatą ir gebėjimą mokytis visą gyvenimą. Siekiama, kad vyresnės kartos žmonių gyvenimas būtų aktyvus, produktyvus ir kūrybingas. Prie to prisideda aktyviai formuojamas požiūris, kad vyresnio amžiaus žmonės yra ir turi būti aktyvūs politinio, socialinio, kultūrinio gyvenimo dalyviai. Tokia senėjimo samprata pabrėžia būtinybę nuolat tobulėti, mokytis, įgyti naujų kompetencijų ar prisiminti jau anksčiau įgytas ir neprarasti minėtojo intereso gyventi dabartimi.

Rietavo trečiojo amžiaus universitetas (RTAU) įsteigtas 2010 m. spalio mėnesį, tad šiemet spalio 1-ąją pradėjome septintuosius mokslo metus.

 

---------------------------------------------------------------------------------------

Maloniai kviečiame į Rietavo trečiojo amžiaus universiteto mokslo metų pradžios šventę  „Rietavo TAU bendruomenė pilietiška, veikli, kūrybinga“, skirtą tarptautinei pagyvenusių žmonių dienai.
Šventė vyks spalio 1 d. 16 val. Rietavo kultūros centre.
Gražių dainų Jums dovanos Medingėnų kapela „Medinga“ ir Rietavo TAU senjorai.

RTAU ADMINISTRACIJA

 

Paskutinis atnaujinimas: 2017-10-11 09:37:34

Rietavo savivaldybė
Savivaldybės biudžetinė įstaiga,
Laisvės a. 3, 90311 Rietavas
Tel. (8 448) 73 200
Faks. (8 448) 73 222
El. p. savivaldybe@rietavas.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi
Juridinių asmenų registre,
kodas 188747184
Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
27282930010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Gruodis
    2017     
 
 

 

 

 

      

          

     

 


 

 

Rietavo savivaldybė. Savivaldybės biudžetinė įstaiga, Laisvės a. 3, 90311 Rietavas, Tel. (8 448) 73 200, Faks. (8 448) 73 222, El. p. savivaldybe@rietavas.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188747184
© Rietavo savivaldybė Sprendimas: Idamas, naudojama Smartweb.